
W 2013 roku została zniesiona ustawa deregulacyjna, która zniosła wszelkie wymogi związane z posiadaniem odpowiednich uprawnień do wykonywania zawodu zarządcy nieruchomości. W ten sposób znacznie więcej osób zainteresowało się zarządzaniem nieruchomościami w Białymstoku.
Z drugiej strony dzięki temu, że coraz szersze grono zainteresowanych zdobywa uprawnienia zarządzania nieruchomościami, to wzrosła również konkurencja i możemy znaleźć najlepszych specjalistów w tej branży.
Czym zajmuje się zarządca nieruchomości w Białymstoku?
Zarządca nieruchomości na terenie Białegostoku podejmuje strategiczne decyzje dotyczące konkretnych obiektów, a także musi podejmować decyzje związane z administracją nieruchomości.
Zarządcy odpowiedzialni są za dokonanie analiz rynku oraz zatwierdzanie odpowiednich stawek za czynsz.
Dodatkowo sprawują kontrolę nad planami marketingowymi, które mają na celu przyciągnąć nowych najemców na różne nieruchomości.
Zarządca nieruchomości zajmuje się sprawami związanymi z:
- wynajmem,
- finansami,
- planami wydatków,
- poszukiwaniem dochodowych rozwiązań.
Jakie obowiązki ma zarządca budynku?
Przede wszystkim taka osoba ma również za zadanie zajmować się wszystkimi sprawami związanymi ze stanem technicznym nieruchomości. Określa także terminy oraz zasady różnych kontroli. Jego zadaniem jest również przygotowywanie i sporządzanie raportów, w których znajdują się informacje dotyczące renowacji oraz napraw nieruchomości.
Zarządca nieruchomościami może również reprezentować właścicieli oraz zawierać umowy z mediami i firmami oferującymi usługi związane z ochroną obiektu.
Kto może zdobyć taki zawód?
Ustawa, którą podpisał Prezydent Bronisław Komorowski pozwala praktycznie każdemu zarządzać nieruchomościami. Obecnie przyszły zarządca nie musi posiadać żadnego wykształcenia wyższego czy też licencji zawodowej. Jedynym obowiązkiem zarządcy nieruchomościami w Białymstoku jest wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Warto jednak korzystać z usług takiego zarządcy, który posiada odpowiednią licencję oraz przeszedł przez specjalistyczny system szkoleń.
Każdy, kto chce zostać zarządcą nieruchomości, powinien również dobrze znać przepisy prawa z konkretnego obszaru dotyczącego różnych nieruchomości. Największymi zaletami pracy jako zarządca nieruchomości są szerokie możliwości działania oraz bardzo duże kontakty z różnymi ludźmi. Musimy mieć również świadomość tego, że bierzemy na siebie bardzo dużą odpowiedzialność.