
Do najczęściej wymienianych zalet blachy trapezowej należy jej wszechstronność. Na przestrzeni lat materiał ten nabrał szlachetności i eleganckiego wyglądu, dlatego w poszczególnych wersjach awansował ze zwykłej blachy konstrukcyjnej i pojawia się w wielu realizacjach współczesnych dekarzy oraz firm budowlanych. W obrębie prac dekarskich jest przede wszystkim pokryciem dachowych, lecz ma zastosowanie również jako podbitka dachowa. Firmy budowlane i deweloperskie wybierają ją chętnie na urozmaicenie fragmentów elewacji.
Zamiast blachy na rąbek
Dachy pokryte blachą trapezową to chętnie wybierane rozwiązanie tak przez właścicieli domów, jak też obiektów przemysłowych, handlowych oraz wielu innych. Gdy przedmiotem prac dekarskich jest dach na domu o nowoczesnej bryle, stworzonym w stylu minimalistycznym, dobrym rozwiązaniem jest wybrać blachę trapezową o jak najniższych i najwęższych profilach. Przypomina ona wtedy panele na rąbek stojący, a przy tym może być:
- znacznie lżejsza – pod warunkiem że jest to wersja aluminiowa; 1 m² pokrycia aluminiowego waży zwykle około 2,7 kg, natomiast takie samo pokrycie dachowe ze stali to na przykład 4,8 kg/m², co przy dużych zadaszeniach może stanowić znaczne obciążenie połaci;
- tańsza – zależnie od producenta i modelu, koszt zakupu może być niższy nawet o 20 zł za metr kwadratowy, co ma znaczenie przy ograniczonym budżecie na daną inwestycję lub gdy trwałość materiału nie jest priorytetem (również te tańsze z powodzeniem przetrwają kilka czy kilkanaście lat);
- łatwiejsza w montażu – szerokość efektywna blachy trapezowej jest większa, dlatego nawet po uwzględnieniu zakładu wartość ta przekracza zwykle 100 cm; to oznacza możliwość szybkiego pokrycia największych i najbardziej obszernych dachów.
Jeżeli zatem powyższe argumenty są ważne dla danej realizacji, należy poznać propozycje z dostępnego asortymentu, dobrać wersję kolorystyczną oraz wysokość profili i obecność ewentualnych przetłoczeń, aby mieć dach zgodny z oczekiwaniami.
O blasze trapezowej w roli podsufitki
Podbitka dachowa, zwana również podsufitką, występuje zwykle w wersji PVC, drewnianej lub stalowej, rzadziej z płyty OSB. Zwykle są to panele tworzone jako osobna kategoria asortymentu, lecz wszechstronność blachy trapezowej sprawia, że dzięki odpowiedniej obróbce można przystosować arkusze do montażu w roli wykończenia okapów dachowych.
Obecnie wiele prac wykończeniowych bazuje na elementach wyglądających jak naturalne drewno, tendencja taka dotyczy również dachów.
- Na potrzeby zamontowania podsufitki można wybrać blachy okleinowane lub malowane tak, że są nie do odróżnienia od naturalnego surowca.
- Wzorowane na jaśniejszych lub ciemniejszych odmianach drewna, z mniej lub bardziej widocznym usłojeniem – możliwości jest wiele.
Materiału na podsufitki potrzeba znacznie mniej niż przy układaniu pokrycia dachowego, masa całkowita również nie będzie zbyt dużym obciążeniem, dlatego przy zaletach warto powiedzieć o aspektach praktycznych. Prawidłowo zamontowana podbitka dachowa będzie solidną ochroną przez owadami wlatującymi pod pokrycie dachu i ptactwem zakładającym gniazda w strefie okapu. Powierzchnia natomiast ma zwykle warstwę impregnacyjną, często również hydrofobową, pozostaje więc na dłużej czysta i szybko odprowadza wilgoć.
Dobór blachy trapezowej będzie przyjemnością
Mając plan dotyczący wykończenia dachu można poznać wiele rozwiązań co do pokryć dachowych oraz podsufitki. Przy braku przeciwwskazań do wyboru są wszystkie dostępne materiały. Obecność blachy trapezowej jako jednej z bardziej wszechstronnych opcji to potencjał chętnie wykorzystywany również teraz. Tym bardziej, że liderzy branży dbają nie tylko o estetykę, lecz również o trwałość i stabilność parametrów swoich flagowych produktów.