
Zwykle bywa to tak: jak już się zdecydujemy na wizytę u okulisty i dostaniemy zalecenie noszenia okularów, kupimy je i nosimy….to w nieskończoność. Zapominamy o tym, że trzeba chodzić na kontrolne wizyty u okulisty. Taka nasza natura. Warto jednak nie zapominać o regularnych wizytach u lekarza, ponieważ dzięki temu mamy stałą kontrolę nad stanem naszych oczu i zdrowia, a przy okazji podejmujemy działania prewencyjne, by postępująca wada była jak najmniejsza w czasie.
Kontrolne wizyty u okulisty w Białymstoku
Wizyty u okulisty powinny odbywać się co około 2 lata. Oczywiście jeżeli nasza wada wzroku jest duża, np. 3 dioptrie, pracujemy głownie przy komputerze lub przy intensywnym świetle, warto pójść do lekarza na badania kontrolne nieco częściej.
Regularne wizyty u prywatnego okulisty czy też w państwowej przychodni zdrowia w Białymstoku pozwalają określić nasza wadę wzroku oraz mieć nad nią kontrolę. Dobierane są odpowiednie soczewki do okularów tak, by oko lepiej widziało i jednocześnie było nieprzeciążone.
Okulary tylko po zbadaniu
Ważne by lekarz okulista, również okulista dziecięcy nie przepisywał nam dokładnie takich soczewek jak wykazują nam badania. Oko w sytuacji, gdy zafundujemy mu nagłą poprawę widoczności, rozleniwia się.
Zaleca się zatem, by różnica między wadą a soczewkami była o około 0,25 dioptri. Oprócz rozleniwienia oka unika się również nagłym zawrotom głowy. Wiadomo jednak, że człowiek człowiekowi nierówny, oko oku podobnie.
Dlatego niekiedy lekarz przepisuje dokładnie takie wartości soczewki jak wada widzenia.
Kiedy udać się do okulisty?
Poza regularnymi, czyli co dwa lata, wizytami kontrolnymi powinniśmy się zgłosić na dodatkowe badania u okulisty w przypadku gdy:
- pogorszyło się widzenie,
- łzawią nam oczy lub nas pieką i są zaczerwienione,
- pojawiły się na powiece gule, jęczmienie,
- gdy powieka jest opuchnięta i bolesna,
- gdy mamy silne bóle głowy.
Dostępność okulistów w Białymstoku jest duża.
Nie powinno się bagatelizować symptomów świadczących o pogorszeniu stanu wzroku. Poprzez badanie okulistyczne można zdiagnozować kilka chorób bezpośrednio nie związanych z okiem, np. cukrzyca, miażdżyca czy też guz przysadki mózgu.