Nie oszukujmy się, prawie każdy z nas źle lub w ogóle nie pielęgnuje swoich oczu. W dobie wszechobecnych monitorów, cyferek i tabeli rzadko kiedy pamiętamy o tym, by zadbać o narządy wzroku. I tak jak w przypadku zębów chodzimy do dentysty jak już nas coś boli, tak do okulisty niespecjalnie…

W przypadku oczu jeżeli coś boli – „samo przejdzie„, jeżeli obraz stał się mniej wyraźny – „to pewnie z przemęczenia„, jeżeli boli głowa – „wezmę tabletkę przeciwbólową„. Istnieje powiedzenie, że „oczy są zwierciadłem duszy” więc warto o nie zadbać, w czym najlepiej pomoże nam lekarz okulista.

Po drodze z okulistą

Oczy w miarę upływających lat starzeją się, przez co pogarsza się wzrok.

Warto zatem chodzić na kontrolę wzroku minimum raz na dwa lata, a jeżeli mamy dużą wadę wzroku, warto badanie odświeżyć co roku. Pozwala to na bieżąco śledzić zmiany jakie zachodzą w oku.

Podczas badania sprawdzane są:

  • ostrości wzroku,
  • ciśnienie gałki oka,
  • stan siatkówki,
  • nerwu wzrokowego oraz inne parametry.

Badaj się !

Dzięki regularnym badaniom można wykryć bielmo oka, jaskrę, zaćmę, nawet cukrzycę, miażdżycę czy też guza przysadki mózgowej.

Można również określić czy pacjent posiada astygmatyzm.

Jeżeli chociaż jedno z rodziców ma wadę wzroku to warto wybrać się nawet z dzieckiem na wizytę u okulisty. Większość szpitali bada wzrok już u niemowląt. Warto jednak udać się na kontrolę do okulisty dziecięcego po ukończeniu 2 roku życia dziecka. Dwa lata to wiek, w którym można już zdiagnozować astygmatyzm. W tym przypadku warto zastosować okulary dla dziecka od razu, by wada się nie pogłębiła.

Jak przygotować się do wizyty u okulisty

Teoretycznie wizyta u okulisty nie wymaga specjalnych przygotować.

Warto jednak wcześniej zaplanować sobie tak dzień, by oczy miały szansę odpocząć. Ważne, by spełnić jak najwięcej z poniższych punktów:

  • nie iść na badania bezpośrednio po pracy obciążającej oczy, np. przy komputerze, przy jaskrawym świetle,
  • nie jeździć długo autem bezpośrednio przez badaniem,
  • pójść wcześniej spać,
  • nie oglądać filmów ani nie czytać książek około 8 godzin przed badaniem,
  • nosić zalecane okulary

Okulista w Białymstoku

Okuliści świadczą swoje usługi w przychodniach państwowych na NFZ jak również w gabinetach prywatnych. Wizyta u okulisty prywatnie jest o tyle korzystniejsza, że przebiega w gabinecie z nowoczesnym sprzętem.

Dostęp do okulistów w Białymstoku jest bardzo duży, przez co istnieje możliwość umówienia się na dogodny dla pacjenta termin.