
Każda restrykcyjna dieta pozbawia organizm dostępu do jakichś składników pokarmowych. Nie zawsze trzeba je od razu uzupełniać, bowiem wątroba ma magazyn, który nierzadko wystarcza na wiele miesięcy. Zależy to również od produktu, z którego spożywania się rezygnuje. Dieta bez nabiału wśród wszystkich innych pozbawia ważnych mikroelementów, w tym takich, których zastąpić mogą tylko produkty mięsne. Dla wegetarian i wegan, dodatkowo uczulonych na laktozę, ich suplementacja może być z gruntu trudna. Poniżej wymienimy najważniejsze składniki niepozyskiwane przy unikaniu produktów z mleka i te, którymi najlepiej zastępować niedobory.
Najlepsza i naturalna suplementacja składników zawartych w mleku
Rozwijający się w ostatnich latach catering dietetyczny bodajże w największym stopniu zwraca uwagę na problem suplementacji żywności, bowiem układa się w nim ogólnodostępne diety dla osób o specjalnych wymaganiach żywieniowych. Na podstawie tego doświadczenia, które zawsze jest konsultowane z dietetykami, wskazać można produkty, którymi najczęściej zastępuje się mleczne w celu uzupełniania podaży składników mineralnych. Do tych, które trzeba uzupełniać, należą:
- wapń – znaczenie produktów mlecznych dla kości i zębów jest powszechnie znane; w przypadku ich niespożywania do suplementacji najczęściej stosuje się: mleko wzbogacane wapniem (najczęściej sojowe), roślinami strączkowymi oraz zielonymi: szpinakiem, natką pietruszki, jarmużem, szczypiorkiem czy botwinką;
- witamina B2 – najczęściej zastępowana jest przez: wzbogacane mleko jak poprzednio, podobnie roślinami strączkowymi, płatkami owsianymi lub pszennymi, a także warzywami, w szczególności kapustnymi;
- cynk – zastępowany jest: kaszami, płatkami, koprem, nasionami roślin strączkowych, a w przypadku jedzenia mięsa również nim ze szczególnym uwzględnieniem darów morza;
- magnez – zastępowany: kaszami, ryżem, migdałami i orzechami oraz pestkami roślin, np. dyni;
- witamina B12 – największy problem w suplementacji gdy dieta bez nabiału dotyczy wegetarian i wegan; witamina ta występuje tylko w mięsie, a w „delikatnej” postaci uzupełnia się ją: jajami, wątróbką i rybami, co w niektórych dietach wegetariańskich jest dopuszczalne.
Witamina B12 w przypadku restrykcyjnej diety – czyli wegańskiej, uzupełniana może być jedynie suplementami. W cateringu dietetycznym taka forma jest coraz częściej wprowadzana po konsultacjach z dietetykiem. Bywa więc i tak, że nowoczesna dieta pudełkowa poza daniami zawiera również witaminy w tabletkach.
Suplementacja u małych dzieci
Mleko jest silnie kojarzone z żywieniem małych dzieci. W przypadku uczulenia musi jednak być odstawione. W związku z tym, że dziecko nie posiada ukształtowanych preferencji smakowych i nie wyznaje żadnej filozofii żywieniowej, dieta bez nabiału zwykle jest stosunkowo łatwo suplementowana. Najczęściej stosuje się w tym przypadku trak zwane mieszanki mlekozastępcze. Między innymi są to: hydrolizaty białka krowiego mleka, elementarne mieszanki (aminokwasy) oraz izolaty sojowe (stosowane od 6 miesiąca życia).